Kariera pisana talentami - czy masz swoje noworoczne postanowienia?

19.01.2021 #Artykuły

Twój wewnętrzny azymut…

Miniony 2020 rok dużo nas nauczył, zwłaszcza w zakresie planowania. Wielu z nas, jak to bywa na początku każdego roku, stawiało sobie nowe cele i zastanawiało się, co chce w tym roku osiągnąć i zrealizować. Ale wszystko zmieniło się w marcu… przyszedł koronawirus, który mocno namieszał u każdego z nas. Niemal wszystko, co do tej pory mieliśmy ustalone, musiało ulec zmianie. Tak właśnie się dzieje kiedy mamy do czynienia z sytuacją, która jest dla nas niepewna, zmienna, niejednoznaczna. Kiedy nie mamy wyraźnych wskazówek, jak postępować. Rzadko wtedy możemy znaleźć tylko jedno rozwiązanie i jasno przewidzieć rezultaty naszych działań.

Baner Kariera pisana talentami

To czego na pewno nauczył nas rok 2020, to to, że wszystko może się wokół nas szybko zmienić, a my powinniśmy być przygotowani na różne scenariusze zdarzeń. I tu z pomocą przychodzą nam własne talenty. Te szczególne, indywidualne cechy, które pozwalają nam podejmować decyzje, wykonywać zadania, komunikować się z innymi i wchodzić z nimi w relacje. Każdy z nas jest właścicielem naturalnych talentów, które bez względu na miejsce, czas i warunki jakie nas spotykają, pozostają trwałe i niezmienne. Trzeba je tylko poznać, nazwać i nauczyć się umiejętnie z nich korzystać zarówno w życiu osobistym jak i w karierze zawodowej.

Tak więc, czym jest talent? Co to znaczy mieć talent? Jak rozpoznawać i rozwijać talenty? Jak wspierać karierę zgodnie z talentami? Kiedy warto zacząć obserwację talentów i jak rozwijać mocne strony?

Poruszając się w dzisiejszej złożonej rzeczywistości i prognozując przyszłość, warto na te pytania znać odpowiedzi.

Fenomen Gallupa…

Według instytutu Gallupa talenty to „coś” co mamy na swoim wewnętrznym wyposażeniu. To te szczególne, wrodzone, odróżniające nas od innych osób sposoby myślenia, odczuwania i zachowania, które nas charakteryzują i powodują, że jesteśmy w tym wyjątkowi. Tak, wyjątkowi, bo to nasze talenty wpływają na to, jak podejmujemy decyzje, jak pracujemy, w jaki sposób się komunikujemy i co jest dla nas ważne w relacjach z innymi. To powtarzające się sposoby reagowania i postępowania w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych, które powodują, że stajemy się skuteczni. Świadomość swoich talentów pozwala je rozwijać i dobrze wykorzystywać. Talenty są powiązane z produktywnością i mają duży wpływ na nasze funkcjonowanie. To potężny zasób, który pomaga nam osiągać zamierzone rezultaty, a do którego mamy bardzo łatwy dostęp, bo są nam przypisane. Nasze talenty stanowią podstawę kształtowania się mocnych stron, które możesz doskonalić dzięki zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności.

Talenty tak jak kontakty nie rozwijają się same…

Jednak aby postawić żagle i utrzymać obrany kurs, potrzeba wsparcia wielu osób, które pomogą je zauważyć, nazwać, docenić i rozwijać. Każdy z nas potrzebuje przestrzeni do rozwijania talentów, realizowania zainteresowań, poszukiwania swoich pasji. Wprawdzie natura zaprogramowała nam porządek i ustaliła kolejność tego rozwoju, jednak otoczenie, środowisko, okoliczności w jakich przyszło nam żyć odpowiadają za kształt i jakość tego rozwoju na każdym etapie naszego życia. To pojawiające się na naszej drodze czysto ludzkie aspekty i szczęśliwe zbiegi okoliczności są drogą do osiągnięcia sukcesu.

Dla każdego z nas sukces będzie oznaczał coś innego, jednak zawsze oparty jest o rozwój talentów, wytrwałość i dyscyplinę. To właśnie talenty są nieograniczonym źródłem wewnętrznej motywacji, kluczem do sukcesu i budulcem każdej mocnej strony. I właśnie to chcemy pokazywać w Centrum Rozwoju Talentów. I jeśli nawet do tej pory mieliście jakieś wątpliwości, by skupiać się na talentach, to przez spotkania z doradcami zawodowymi pomagamy te wątpliwości rozwiać, jednocześnie pokazując jak wiele może się nam udać.

W takim razie, jak rozmawiać o poszukiwaniu talentu? Jak budować drogę rozwoju zawodowego? Gdzie się zwracać oraz jaką rolę w tym procesie ma do odegrania doradca zawodowy?

Pomożemy Ci odkryć i lepiej wykorzystać Twoje mocne strony…

To co nas charakteryzuje, to pełen pasji i zaangażowania zespół specjalistów i z rozmysłem zaaranżowana kolorowa przestrzeń, która nie tylko wyzwala chęć do zmiany, ale również wzmacnia procesy doradcze. Zawsze dostosowujemy usługę do potrzeb konkretnej osoby. Nie jest łatwo podejmować decyzje zawodowe w rzeczywistości, która jest zmienna i złożona. Dlatego nasi doradcy koncentrują się głównie na pracy w obszarze rozpoznawania talentów i mocnych stron, czyli tego potencjału, który każdy z nas ma i może wykorzystać w zmieniających się warunkach. Porady indywidualne, grupowe, wizyty studyjne u pracodawców, czy spotkania z praktykami biznesu mają inspirować odbiorców naszych usług do aktywności i budować w nich pewność działania.

To czego najbardziej wszyscy potrzebujemy to mądre docenianie, bo wiedza o tym, co potrafimy robić dobrze, pomaga rozwijać potencjał i projektować pozytywne zmiany. Identyfikując te zasoby jesteśmy w stanie wytworzyć silną motywację i mieć poczucie wpływu na własne działania. To co przede wszystkim pozwoli nam w poradzeniu sobie z niepewną przyszłością to bilansowanie zasobów, rozpoznawanie potencjału, wskazywanie możliwości i pomoc w elastycznym podążaniu za zmianami.
Chciałbyś popracować nad swoimi talentami i mocnymi stronami?

Umów się z doradcą zawodowym Centrum Rozwoju Talentów - wejdź w zakładkę Wizyty i zarezerwuj sobie termin!

autorka: Kariona Chamier-Ciemińska

do góry