Na co możemy liczyć w nowej dekadzie? Trendy na rynku pracy

16.02.2021 #Artykuły

Wkroczyliśmy w nową dekadę, która rodzi nadzieję na to, że będzie lepiej. Ostatni rok był dawką zaskakujących doświadczeń w ogólnie pojętym życiu społecznym - edukacja, praca, relacje - wszystkie te obszary mają dziś nowy hybrydowy wymiar.

Coraz częściej pada pytanie, jak cała sytuacja wpłynie na rynek pracy, trendy wśród kandydatów i pracodawców. Czy zdalna rzeczywistość na stałe wpisze się w oczekiwania i potrzeby organizacji pracy? Czy możliwy jest powrót do stylu sprzed roku, gdzie model pracy stacjonarnej był wciąż tym najbardziej powszechnym?

Co mówią raporty

Śledzimy raporty i prognozy w tym zakresie i polecamy zarówno naszym klientom, jak i wszystkim doradcom zawodowym styczniowy raport przygotowany przez Katalyst Education i Mapa Karier

„Noworoczny przegląd danych i raportów z rynku pracy i edukacji” Mapy Karier

To świetna inspiracja i ogromna dawka wiedzy dla doradców zawodowych do wykorzystania w pracy indywidualnej i grupowej. Autorka - Klaudia Stano - dokonuje analizy raportów (co ważne opartych na faktach i badaniach, nie przypuszczeniach). Opowiada o zagadnieniach, które odnoszą się do trendów rynku pracy, z którymi mamy obecnie do czynienia i które prognozują zapotrzebowanie na najbliższą dekadę. W raporcie doszukamy się odpowiedzi na pytania:

  • Co najbardziej cenią sobie pracownicy a co przedsiębiorcy?
  • Czy Polacy są zadowoleni ze swojej pracy i wyborów edukacyjno-zawodowych?
  • Jak wygląda kwestia elastyczności w podejściu do pracy, a także zmiany pracy? Co może być impulsem do zmiany?

W raporcie dowiadujemy się między innymi o tym, że … 95% liderów organizacji oczekuje, że pracownicy będą nabywać nowe umiejętności. Co więcej, ta tendencja rośnie w porównaniu do ubiegłych lat. Skoro tak, to jak wygląda lifelong learning w praktyce? Czy przebranżowienie i dokształcanie jest już trendem, czy wciąż wyzwaniem?

Automatyzacja - odbiera miejsca pracy czy tworzy nowe?

Według przytoczonych w raporcie Mapy Karier prognoz World Economic Forum, do 2025 powstanie więcej miejsc pracy (97 mln) niż zniknie (85 mln). To może nas uspokoić, ale przeczytajcie/posłuchajcie więcej wniosków w tej kwestii. Jakie to będą stanowiska? Jak wyglądają wschodzące branże i zawody?

Klaudia Stano wspomina w raporcie o tym, że „młodzi ludzie, przedstawiciele Generacji Z przebadani przez firmę Cushman&Wakefield, wyrażają w większości chęć pracy w modelu hybrydowym”. To niesie za sobą wniosek, że prawdopodobnie jesteśmy świadkami istotnej rewolucji w podejściu do pracy, organizacji pracy, komunikacji, a także wyzwań w relacjach międzypokoleniowych.

Serdecznie polecamy lekturę raportu, który znajduje się na blogu Mapy Karier.

Centrum Rozwoju Talentów dostępne hybrydowo

Centrum Rozwoju Talentów pozostaje dla Was w formie hybrydowej. Łączymy się z Wami prosto z siedziby w Olivia Business Centre, gdzie integrujemy swoją energię i pracę zespołową. Jednak nasi Klienci mogą wybrać, w jaki sposób chcą skorzystać z naszych usług - zapraszamy zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie.

autorka: Agnieszka Marusiak

do góry