Jak nam minął rok - zapraszamy na krótką podróż po 2021 w Centrum

4.01.2022 #Artykuły #Relacje

Rok 2021 był kolejnym, który musieliśmy przeżyć pod znakiem pandemii. Jednak tym razem byliśmy lepiej przygotowani! Na hasło online nikt z nas już nie reagował ze zdziwieniem. Wiele działań Centrum Rozwoju Talentów musiało odbyć się w tej właśnie formie, co miało swoje plusy. Często okazywało się, że to możliwość do skorzystania z czegoś, na co w formie stacjonarnej nie moglibyśmy sobie pozwolić.

Zespół Centrum Rozwoju Talentów to 13 osób, w tym 9 doradczyń zawodowych, które spotykają się z Wami na co dzień w ramach spotkań indywidualnych i warsztatów, zarówno stacjonarnie, jak i online. W 2021 roku wspólnie udało się zrealizować sporo działań - zapraszamy Was na krótkie podsumowanie!

Konsultacje indywidualne - stacjonarnie i online

Z roku na rok trafia do nas coraz więcej z Was. Tym razem z konsultacji indywidualnych z doradcą zawodowym w Centrum Rozwoju Talentów skorzystało 2536 osób, w tym 1326 to uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nasze doradczynie udzieliły aż 4596 konsultacji!

Warsztaty i webinary

Tutaj zrobiliśmy naprawdę wyjątkowe wyniki, zorganizowaliśmy 283 spotkania (warsztaty i webinary), w których wzięło udział 5029 osób.

Dla młodzieży

Zapotrzebowanie na warsztaty dla młodzieży było w tym roku rekordowe. Kiedy tylko było to możliwe zapraszaliśmy do Centrum, a w innych przypadkach prowadziliśmy je w formie online. Tym sposobem udało nam się zorganizować 201 warsztatów dla 3832 uczniów z 60 szkół!

PS Od opublikowania nowej oferty dla uczniów we wrześniu zgłosiło się do nas aż 98 szkół, które zapisały 308 klas (ósmych i ostatnich ze szkół średnich) w kolejce oczekujących na termin. To dla nas naprawdę ogromne wyzwanie na kolejne półrocze!

Dla dorosłych

Tutaj też udało nam się osiągnąć założenia z górką. Zorganizowaliśmy 82 warsztaty i webinary, w których wzięło udział 1197 dorosłych. To wiele tematów, a w tym cykle:

  • W świecie VUCA - 8 webinarów, podczas których, wraz z zaproszonymi gośćmi, mówiliśmy o rynku pracy i edukacji w świecie VUCA;
  • Daj się zrekrutować - 2 edycje 4 warsztatów przygotowujących do procesu rekrutacji (CV, rozmowa rekrutacyjna, LinkedIn i metody poszukiwania pracy).

Oczywiście niezmiennie funkcjonował znany i lubiany Miesiąc ze specjalistą, gdzie do prowadzenia zaprosiliśmy zewnętrznych specjalistów:

  • Renatę Dankowską (Początkujący przedsiębiorca, czyli co powinieneś wiedzieć, nim założysz własną firmę),
  • Karolinę Honcherę (Autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej online - z wykorzystaniem technik dramowych),
  • Damiana Orła (Twoje szanse i możliwości na rynku pracy),
  • Ryszarda Kowalewskiego (Mój indywidualny Everest. Jak rozwijać swoje pasje i osiągać cele).

Byliśmy częścią

Jak co roku Centrum Rozwoju Talentów wspierało różnego rodzaju inicjatywy. Standardowo już wzięliśmy udział w Tygodniu Zawodowca czy Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości.

Dodatkowo, doradczynie miały swoje gościnne warsztatowe występy m.in. na targach pracy Infoshare „IT Future3”, konferencji BeZee - Trendy w edukacji 2021 czy w ramach szkolenia „Dobry personel” dla pracodawców organizowanego przez Gdańsk Convention Bureau - Visit Gdańsk.

Byliśmy z wami również podczas Dnia Edukacji i Kariery w ramach Targów Trako oraz Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów na Amber Expo.

kolaż zdjęć przedstawiający relacje z wydarzeń w Centrum m.in z warsztatów online, spotkań z Ambasadorami Talentów

Ambasadorzy Talentów

2021 to również drugi rok naszych działań w ramach programu ambasadorskiego dla szkolnych doradców zawodowych. W tym roku przyjęliśmy do niego kolejnych 20 Ambasadorów Talentów, a tym samym jest już Was 39. Dziękujemy za dotychczasową współpracę i liczymy na dalszą, bo razem możemy więcej!

Mistrzowskie urodziny

Czerwiec 2021 r. był dla nas szczególnie ważny, bo to właśnie wtedy odbyły się nasze 5 urodziny, czyli Forum online: Mistrzowskie Talenty. Było to dla nas duże wyzwanie, bo pierwszy raz organizowaliśmy konferencję w formule online, ale też niezwykła przyjemność, bo zaprosiliśmy do udziału w niej niezwykłych ludzi: Renatę Gut, Andrzeja Bargiela, Miłosza Brzezińskiego i Marcina Prokopa. Opowiedzieli nam kilka niezwykłych historii o talentach, bo to było forum o talentach, dzięki talentom i przez talenty właśnie!

Kolaż zdjęć z planu zdjęciowego do nowego filmu promocyjnego oraz z konferencji online

Zostaliśmy docenieni

W listopadzie otrzymaliśmy miłą wiadomość - dostaliśmy nagrodę Europejskiego Lidera Aktywizacji Osób Młodych przyznaną w ramach ogólnopolskiego konkursu na najlepsze praktyki instytucji rynku pracy organizowanego przez Fundacja Promocji Inicjatyw Społecznych Polprom. Więcej o tym można przeczytać w osobnym artykule.

Kilka nowości

W minionym roku pojawiliśmy się w nowych kanałach komunikacji, do tej pory mogliście spotkać nas na Facebooku, ale teraz widzimy się również na Instagramie i LinkedIn. Widzimy się?

Oprócz tego w sierpniu ruszyła nasza nowa strona - mamy nadzieję, że się Wam podoba!

Zrobiliśmy to wspólnie

To najważniejsze z działań, których podjęliśmy się w minionym roku. Centrum Rozwoju Talentów, jednostka Gdańskiego Urzędu Pracy, jako jedyna w Polsce świadczy tak szeroką, nie tylko nieodpłatną, ale też otwartą dla wszystkich ofertę - niezależnie od statusu na rynku pracy, miejsca zamieszkania czy wieku. Dlatego trafialiście do nas z wielu miejsc w Polsce i za granicą. Cieszymy się, że było to możliwe, a nasza oferta online, zarówno wizyt indywidualnych, jak i warsztatów, cieszy się tak dużą popularnością.

Za wszystkim co robimy, kryjecie się Wy - wierzymy, że każde spotkanie, w którym razem uczestniczymy, to o jeden odkryty (albo wzmocniony) talent więcej!

Dziękujemy Wam za dotychczasową współpracę! Na ten nowy rok szykujemy również sporo tego, co lubicie, ale w planach mamy też nowości, które wierzymy, że polubicie jeszcze bardziej! Do zobaczenia!

 

/Monika Artowska-Janowska/

do góry