Mapa Karier - narzędzie wspierające doradztwo zawodowe w szkole

AktualnościBądź na bieżąco
15.03.2019 #Warsztaty

Jak pomóc uczniowi zaplanować ścieżkę zawodową w czasie, gdy rynek pracy zmienia się w tak zawrotnym tempie? Z tym problemem muszą zmagać się nie tylko młodzi ludzie, ale też ich rodzice, nauczyciele i doradcy zawodowi. Swoją pomoc w tym zakresie zaoferowali twórcy Mapy Karier - darmowego i interaktywnego narzędzia wspierającego doradztwo zawodowe w szkole - zobacz ich stronę.

Mapa Karier powstała po to, by w atrakcyjny sposób poszerzać wiedzę dzieci i młodzieży o rynku pracy. Z badań społecznych wynika, że ta wiedza jest bardzo ograniczona, co może skutkować nieoptymalnymi decyzjami dotyczącymi dalszej edukacji i kariery. Problemem jest zwłaszcza zbyt wczesne odrzucanie przez dzieci pewnych dziedzin wiedzy (np. przedmiotów ścisłych).

Ścieżki kariery i Miasto Zawodów

Mapa Karier składa się z dwóch głównych części. Pierwsza, nazwana Ścieżki Kariery - przedstawia konkretne informacje na temat różnych zawodów i przykładowych dróg, które prowadzą do ich zdobycia. Zobaczymy tu nie tylko opis zawodu, ale także istotne wymagania, umiejętności i statystyki dotyczące sytuacji na rynku pracy. To bardzo przydatna i skondensowana garść informacji! Część druga - Miasto Zawodów - to przypominająca grę, wersja dla młodszych użytkowników. Mają oni okazję zobaczyć realnie istniejące w większości miast instytucje oraz zawody z nimi związane, a wszystko to w przystępnej, zilustrowanej wersji.

Pomysły na lekcje

Specjalnie dla doradców zawodowych twórcy wprowadzili dodatkową, bezpośrednią pomoc w formie gotowych scenariuszy, których będą mogli użyć do przeprowadzenia atrakcyjnych zajęć tematycznych. Są one przeznaczone dla różnych grup wiekowych - od przedszkolaków po szkoły ponadpodstawowe. Twórcy projektu podkreślają, że zarówno pomysły na lekcję, jak i blog to ciągle poszerzająca się i aktualizowana na bieżąco baza wiedzy, na której będą pojawiały się różne ciekawostki i porady.

Czy informacje na stronie są wiarygodne?

Opisy zawodów pochodzą z publicznie dostępnych:

  • raportów i danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS);
  • aktualnych ogłoszeń o pracę zamieszczanych w popularnych serwisach;
  • materiałów instytucji publicznych i pozarządowych zajmujących się doradztwem zawodowym.

Statystyki to natomiast dane z urzędów pracy i Głównego Urzędu Statystycznego. Twórcy Mapy Karier zapewniają, że wszystkie dane są na bieżąco aktualizowane.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Centrum Rozwoju Talentów wraz z fundacją Katalyst Education zapraszają doradców zawodowych na bezpłatne, multimedialne spotkanie warsztatowe „Mapa Karier - darmowe, interaktywne narzędzie wspierające doradztwo zawodowe w szkole”, które odbędzie się 25 marca 2019 r. w godz. 9:00-13:00. W trakcie spotkania dowiesz się m.in.:

W jaki sposób nowoczesne technologie mogą uatrakcyjnić zajęcia doradztwa zawodowego?
Jak powstała Mapa Karier i dlaczego publikowane na niej materiały to darmowe, otwarte zasoby edukacyjne?
Jakie funkcjonalności ma Mapa Karier i w jaki sposób najefektywniej z nią pracować?
Skąd czerpać pomysły na praktyczne wykorzystanie Mapy Karier podczas zajęć doradztwa zawodowego, lekcji przedmiotowych i godziny wychowawczej?

/Monika Artowska-Janowska/

do góry