I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 - my będziemy, a Ty?

AktualnościBądź na bieżąco
22.02.2023 #Aktualności

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 70 wystawcami z czołowych firm sektora morskiej energetyki wiatrowej. Rozwijający się w Polsce sektor energetyki offshorowej będzie wkrótce potrzebował kilkadziesiąt tysięcy wykwalifikowanych pracowników.

Targi EDU OFFSHORE WIND, które odbędą się w Gdańsku to pierwsze na taką skalę wydarzenie poświęcone edukacji dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Wydarzenie organizują przedstawiciele Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku (Rumia Invest Park sp. z o.o., Co-Made Sp. z o.o, oraz Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej) wraz z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi S.A. Partnerami głównymi wydarzenia są: Samorząd Województwa Pomorskiego i miasto Gdańsk.
Targi zostały objęte patronatem honorowym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Urząd Regulacji Energetyki a także przez Polską Agencję Kosmiczną. To podkreśla ważność tematu jakim jest edukacja i zdobywanie kompetencji dla rozwoju energetyki wiatrowej na morzu w kontekście transformacji energetycznej. Do udziału w targach jako wystawców zaproszono deweloperów morskich farm wiatrowych, producentów turbin, stocznie oraz wszystkich pozostałych uczestników łańcucha dostaw odpowiedzialnych za budowę i instalację lub obsługę farm. Uczestniczyć też będą szkoły GWO, uczelnie wyższe, zrzeszenia pracodawców, klastry i wiele innych podmiotów związanych pośrednio lub bezpośrednio z tematyką.

Do kogo skierowane jest wydarzenie

Główną grupą odwiedzających będą zorganizowane grupy szkolne z całego województwa - zgłoszenia są nadal przyjmowane. Co ważne, grupy szkolne podczas wydarzenia nie pozostaną bez opieki - młodzież będzie miała swoich opiekunów, którzy przeprowadzą ją wyznaczoną ścieżką, tak aby nie ominąć żadnej ze stref.

Na EDU OFFSHORE WIND zapraszeni są też studenci, którzy mają szansę na bezpośredni kontakt z przyszłymi pracodawcami. Dodatkowo nie zapomniano też o rodzicach. Dla których 14 marca o godz. 15.15 odbędzie się panel o tym, jak wspierać dziecko w wyborze ścieżki zawodowej.

Dlaczego warto

Organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji, wiele ciekawych eksponatów, które będzie można dotknąć, przymierzyć czy wypróbować! Każda grupa szkolna, która przyjedzie na targi, będzie oprowadzana przez wolontariusza zgodnie z wytyczoną ścieżką. Obszar hali podzielony jest na wyspy tematyczne.

Zaplanowano tzw. strefę inspiracji, w ramach której odbędzie się szereg wydarzeń w formie interaktywnej, zachęcającej młodych uczestników do zainteresowania się sektorem MEW. Dodatkowo odwiedzający będą mogli wziąć udział w spotkaniach z polskimi pracownikami branży, którzy opowiedzą, w jaki sposób rozpoczęli pracę w sektorze, jakie są tego korzyści i jakie mają rady dla uczniów, którzy chcieliby związać swoją karierę zawodową z morską energetyką wiatrową.

Dla młodzieży przygotowaliśmy wiele atrakcji interaktywnych, prezentacji czy warsztatów z kompetencji miękkich. Nie obędzie się również bez konkursów z atrakcyjnymi nagrodami (rzeczowymi i w postaci wizyt studyjnych) dla młodzieży i szkół za aktywne uczestnictwo w całym programie.

Zaplanowane są też debaty i panele poruszające kluczowe tematy rynku offshore - to w części dla profesjonalistów. 

Szczegóły dostępne są na stronie wydarzenia.

do góry