Co robimy na rzecz uchodźców z Ukrainy od 2022 r. - relacja z działań

AktualnościBądź na bieżąco
18.04.2023 #Aktualności #Relacje

Centrum Rozwoju Talentów już od prawie siedmiu lat działa na rzecz odkrywania mocnych stron i talentów mieszkańców Gdańska (i nie tylko!). Zajmując się bezpłatnym poradnictwem zawodowym i edukacyjnym, od początku jest miejscem unikatowym na mapie Polski, nowoczesnym i otwartym na potrzeby wszystkich, którzy potrzebują pomocy w pokierowaniu swoją ścieżką kariery.

Dlatego w marcu 2022 roku, w odpowiedzi na napływ obywateli Ukrainy, nie pozostaliśmy obojętni. W Centrum powstał specjalny Punkt Sporządzania CV oraz możliwość konsultacji i procesu doradczego w języku ukraińskim i rosyjskim, zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. Zorganizowaliśmy warsztaty, spotkania i webinaria dla rodziców, którzy musieli nagle odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Do tej pory w naszych bezpłatnych działaniach wzięło udział blisko 420 obywateli Ukrainy w różnym wieku.

Wyróżnienie w konkursie Olivia Prize

Nasze działania zostały dostrzeżone prze jury konkursu Olivia Prize 2022 organizowanego prze Olivia Centre. Otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii Pro Bono za "ekspresowe utworzenie nowych linii wpsarcia zawodowego dla uchodźców".

Jest nam niezmiernie miło, że nasze działania zostały docenione na tle tak wielu wspaniałych inicjatyw. Dziękujemy organizatorom za pokazywanie szerszej publiczności tego, że Olivia Centre to nie bez przyczyny już nie tylko "business", ale przede wszystkim społeczność, i dziękujemy członkom i członkiniom jury, którzy nie mając łatwego zadania, dostrzegli także naszą działalność.

Doradczyni Milena Chomik z pamiątkowym dyplomem z konkursu Olivia Prize

Na początek Punkt Sporządzania CV

Początkowo Punkt Sporządzania CV był czynny w określonych godzinach, jednak potrzeby okazały się dużo większe, dlatego elastyczne rozszerzyliśmy nasze działania. Główne założenie, jakie przyjęliśmy na początku, to stworzenie profesjonalnego i w pełni dostosowanego do rynku pracy CV w języku polskim. Wiąże się to nie tylko z językowym przetłumaczeniem np. etapów edukacji czy doświadczenia zawodowego, ale ich adekwatnym odniesieniem do polskich realiów. Co w połączeniu z indywidualnym podejściem nie tylko do osoby, ale też historii, z którą do nas trafiła, powoduje, że czas przeznaczony na jedną poradę, często przekraczał założoną jedną godzinę.

Z czasem okazało się, że nazwa punktu nie oddawała tego, co w nim robimy. To nie tylko sporządzanie CV, ale często pełnowartościowy proces doradczy, w którym przekazujemy wiedzę na temat rynku pracy, sposobów jej szukania czy tego, jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną. Do tego dochodzi określenie mocnych stron i talentów, z wykorzystaniem różnych narzędzi, w tym testu Extended Disc, dostępnego w języku ukraińskim. Naszym celem niezmiennie jest wzmocnienie siły we własne możliwości - nawet w tak trudnych momencie.

Do tej pory z porad indywidualnych skorzystało 300 osób.

Na zdjęciu nasz duet specjalnie oddelegowany do tego zadania - doradczyni zawodowa Milena Chomik i tłumaczka Anastasiya Savytska

Wsparcie młodzieży

Warsztaty dla uczniów gdańskich szkół to jedno z naszych stałych i podstawowych działań, ale w momencie, gdy do klas, które do nas przychodzą, dołączała młodzież z Ukrainy - często mająca problemy z integracją i językiem polskim, staraliśmy się nie zostawiać ich samych, dlatego dostosowaliśmy językowo nasze materiały, a także służyliśmy pomocą tłumacza podczas trwania zajęć.

Dodatkowo w ramach współpracy ze szkołami dwukrotnie zorganizowaliśmy 3,5-godzinne warsztaty informacyjno-integracyjne dla uczniów z Ukrainy, mieszkających w Gdańsku oraz powiecie. Były gry i zabawy, ale też dawka solidnej wiedzy na temat terminów rekrutacji, dokumentów i możliwości rozwoju w Polsce. Specjalnie na potrzeby spotkania przetłumaczyliśmy używane przez nas narzędzia, w tym gra Karty talentów oraz Test predyspozycji zawodowych Johna L. Hollanda.

Na zdjęciu młodzież podczas warsztatów.

Webinarium dla rodziców z Ukrainy

W odpowiedzi na napływające zapytania dotyczące edukacji w Polsce, dwukrotnie zorganizowaliśmy na naszym YouTube webinarium „Moje dziecko wybiera szkołę, czyli o edukacji w Polsce” - spotkanie w języku ukraińskim i rosyjskim, na które zaprosiliśmy rodziców i opiekunów, potrzebujących wiedzy i wsparcia w sprawach dotyczących edukacji ich dzieci w Polsce. Przekazaliśmy niezbędne informacje. Zarówno o wyborze odpowiedniej szkoły, jak i o formalnym procesie rekrutacji. Wskazaliśmy, na co zwracać uwagę oraz odpowiedzieliśmy na mnóstwo pytań.

Nie tylko doradztwo zawodowe

Po kilku miesiącach pracy z obywatelami i obywatelkami z Ukrainy wiedzieliśmy, jak ważna jest ich integracja, zarówno z nami, jak i ze sobą nawzajem. Dlatego w lipcu zaprosiliśmy ich na spotkanie integracyjne „Otwórz się w Gdańsku” (z ukraińską muzyką na żywo!). Oprócz aktywności inicjujących wzajemne poznanie dostarczyliśmy wiedzę o znaczeniu własnych predyspozycji i mocnych stron, a także odpowiedzieliśmy na interesujące uczestników pytania. Dotyczyły one m.in. systemu edukacji w Polsce, możliwości pomocy w urzędzie pracy czy wydarzeń kulturalnych w Gdańsku.

Drugim istotnym problemem, który zauważyliśmy w pracy z obywatelami Ukrainy, niezależnie od wieku, były trudności w korzystaniu z Internetu - wyszukiwarki i map. To istotne, zwłaszcza kiedy jest się w nowym kraju, mieście i trzeba dotrzeć np. na rozmowę o pracę. W odpowiedzi na te potrzeby zorganizowaliśmy spotkanie „Jak szukać, by się odnaleźć, czyli Internet w praktyce”. Przekazaliśmy informacje na temat tego, jakie są aplikacje do tłumaczenia z języka ukraińskiego/rosyjskiego na język polski oraz ćwiczyliśmy korzystanie z podstawowych funkcji wyszukiwarki i tworzenia formuł wyszukiwania. Przekazaliśmy wiedzę o bezpłatnych stronach do tworzenia dokumentów aplikacyjnych i platformach, na których można znaleźć pracę i umieścić swoje CV. Skupiliśmy się też na aplikacjach z mapami, by móc poruszać się w mieście i dotrzeć do celu. To wszystko po to, aby ułatwić poruszanie się w nowej i odmiennej rzeczywistości.

Spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyły osoby w różnym wieku. W Centrum Rozwoju Talentów dzielimy się talentami, dlatego nie mogło zabraknąć muzyki na żywo.

Współpraca z innymi instytucjami

Szerokie spektrum problemów, z którymi zgłaszają się do nas obywatele Ukrainy, sprawiło, że nawiązaliśmy współpracę z innymi instytucjami, w tym z Fundacją RC (Fundacja Regionalne Centrum Informacji i Wspierania Organizacji Pozarządowych) oraz Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.

Byliśmy między innymi na spotkaniu w placówce Caritas w Gdyni, gdzie opowiadaliśmy o edukacji w Polsce i różnicach w tej dziedzinie pomiędzy naszym krajem a Ukrainą. Wspólna wymiana informacji na temat możliwości, które mamy do zaoferowania, powoduje zwiększenie naszej wiedzy oraz poprawę skuteczności wsparcia, jakiego udzielamy.

To nie tylko praca, to też wiele emocji

Chcielibyśmy podkreślić, że praca z obywatelami i obywatelkami Ukrainy, którzy w większości trafili do naszego kraju, nie widząc perspektyw i z myślą, że „to tylko na chwilę”, wymagała - i wymaga - od osób, które z nimi pracują dużej empatii i odporności, bo pozornie zwykła pomoc w wejściu na polski rynek pracy i edukacji, to również wiele smutnych i ogarniętych emocjami wojny historii, które są nieodłącznym elementem tych procesów.

Nie udałoby się tego wszystkiego zrobić, gdyby nie to, że jest wśród nas osoba biegle mówiąca w języku rosyjskim, to ona w głównej mierze przejęła na siebie opiekę nad obywatelami i obywatelkami z Ukrainy. Nieocenioną pomocą było też skierowanie do naszego Centrum tłumaczki języka ukraińskiego, która na ten okres stała się pełnoprawną członkinią naszego zespołu.

/Monika Artowska-Janowska/

 

do góry