Komunikacja w życiu i w pracy - sztuka porozumiewania się. Zapraszamy na warsztaty!

7.07.2022 #Artykuły #Warsztaty

Skuteczna komunikacja interpersonalna bardzo często określana jest mianem „sztuki”. Dotyczy wszystkich dziedzin życia, dlatego jest tak ważna. A co mówią definicje? Termin „komunikacja” wywodzi się od łacińskiego słowa communicare = dzielić /z kimś/, uczestniczyć /w czymś/. Z. Nęcki definiuje komunikowanie interpersonalne jako wymianę werbalnych, wokalnych i niewerbalnych sygnałów (symboli) w celu osiągnięcia lepszego poziomu współdziałania. Komunikacja jest procesem tworzenia, nadawania, odbierania i interpretowania komunikatów między ludźmi - procesem wzajemnego przekazywania sobie informacji pomiędzy nadawcą a odbiorcą. Wymaga aktywnego udziału wielu stron, przebiega na wielu poziomach, z których jedne są świadome, a inne nie. 

Komunikatywność jako mocna strona

Komunikację z pewnością może, a wręcz powinna, doskonalić i rozwijać każda osoba. Nie chodzi o zabieganie o to, by wszyscy nas lubili, lecz o to, by w przyjaznym klimacie łatwiej osiągać zamierzone cele. Komunikatywność to niezwykła cecha, a jeśli jest wrodzona, to ogromny dar od losu! Ale przecież może też być wypracowana, szlifowana i doskonalona. Po to, by dobrze funkcjonować i radzić sobie w życiu. Komunikatywność to też mocna strona i talent (zgodnie z teorią Gallupa). 

Rozmawiając twarzą w twarz lub przez telefon, inicjujemy proces komunikacji lub w niego wchodzimy. Stajemy się jego częścią. Poziom naszej samoświadomości decyduje m.in. o tym, czy potrafimy wykorzystać nasz potencjał w budowaniu relacji. Warto z namysłem obserwować to jacy jesteśmy i jak nawiązujemy relacje. Czy potrafimy być rozmowni, czy odwrotnie - małomówni. Otwarci na innych czy raczej zamknięci w sobie. Ważna jest też pewność własnego głosu, postawy, swojej mimiki, gestów, całej mowy ciała - i zarządzanie tym arsenałem we właściwy sposób. Ćwiczmy włączanie samoświadomości „na zawołanie”, czyli zawsze wtedy, kiedy wchodzimy w relacje - w proces komunikacji. 

Człowiek komunikatywny to taki, który w klarowny i zrozumiały sposób przekazuje innym swoje myśli i odczucia. Skuteczna komunikacja zachodzi wówczas, gdy ludzie rozumieją, co do siebie mówią. Określamy to umiejętnością „porozumiewania się”.  Komunikując się, możemy napotkać na różnego rodzaju trudności i bariery, nie zawsze zależne od nas samych. Niektóre z nich to: 

 • utrudnienia percepcyjne,
 • niesprzyjające środowisko,
 • wszelkie szumy i hałasy,
 • nieznajomość kultury i tradycji rozmówców,
 • stereotypy,
 • brak zrozumienia i empatii,
 • wrogie nastawienie rozmówcy. 

Pamiętajmy, że wiedza na temat tego zjawiska będzie naszym sprzymierzeńcem. Komunikacja w środowisku pracy odnosi się do porozumiewania się na tematy z nią związane, ale nie tylko. Wiedza o sposobie efektywnego komunikowania się pomaga w zredukowaniu nieporozumień, zwiększeniu poczucia zadowolenia w umocnieniu współpracy i zaufania w zespole. Osoby, które wiedzą, jak efektywnie się komunikować w sprawach związanych z pracą, mogą skuteczniej stawiać czoła wyzwaniom. Nieumiejętność jasnej komunikacji może skutkować nieporozumieniami, zamieszaniem, a nawet nieumyślnym zranieniu uczuć drugiej osoby. Dlatego, mimo że budowanie pozytywnych nawyków komunikacyjnych wymaga chęci, czasu i wysiłku, warto poświęcić temu swoją uwagę.

autorka: Joanna Formela - "Zapraszam na warsztaty!"

Warsztaty

Jak często rozmawiasz z kimś i wydaje Ci się, że mówicie w dwóch różnych językach? Nie ważne w jakim miejscu żyjemy i pracujemy, komunikacja to nieodłączny element naszego funkcjonowania. O tym dlaczego mówimy o "sztuce" porozumiewania się, jakie ma ona znaczenie oraz wpływ na nas i na innych, dowiesz się na warsztatach Komunikacja w życiu i w pracy - sztuka porozumiewania się.

Podczas spotkania dowiesz się:

 • na czym polega proces komunikacji międzyludzkiej,
 • jaką rolę i jakie funkcje pełni komunikacja w życiu i w pracy,
 • jakie są najczęściej występujące bariery,
 • co robić gdy komunikacja zawodzi,
 • jakie są techniki dobrej komunikacji,
 • jak budować atmosferę porozumienia w życiu i w pracy,
 • jaki jest wpływ dobrych relacji na jakość życia.

Prowadząca

Joanna Formela - pedagog, doradca zawodowy, trener.Ukończyła pedagogikę specjalną na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Przeszła liczne szkolenia doskonalące warsztat zawodowy. Do najważniejszych zalicza "Szkołę Dialogu Społecznego", "Zarządzanie Sobą i Swoimi Talentami", "Protokół Dyplomatyczny" oraz "Rekrutację i Selekcję" na Akademii Leona Koźmińskiego. Posiada 30 letnie doświadczenie zawodowe w pracy z ludźmi. Obecnie prowadzi warsztaty, porady indywidualne i grupowe dla osób poszukujących pracy. Cechuje ją indywidualne podejście do klientów oraz skuteczność w realizacji planowanych efektów pracy. Bardzo dobrze przygotowuje do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą. Z powodzeniem realizuje warsztaty z motywacji, autoprezentacji, radzenia sobie ze stresem. Charakteryzuje ją szeroka wiedza w zakresie tematyki społecznej i regionalnej. Jest twórcza, elastyczna, zaangażowana w działalności zawodowej i społecznej.

Posiadane talenty: komunikatywność, empatia, rozwijanie innych, bezstronność, organizowanie

Kiedy

19 lipca 2022, godz. 9:00-13:00, stacjonarnie w Centrum Rozwoju Talentów.

Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY. Zapisz się poprzez Evenea.

Podobne wiadomości:

Spotkanie z doradcą zawodowym w Centrum - o co najczęściej pytacie?
26.12.2022

Spotkanie z doradcą zawodowym w Centrum - o co najczęściej pytacie?

Otwórz się w Gdańsku - spotkanie warsztatowo-integracyjne | Відкрийся в Гданську- інтеграційна семінар-зустріч для української молоді старше 18 років
14.07.2022

Otwórz się w Gdańsku - spotkanie warsztatowo-integracyjne | Відкрийся в Гданську- інтеграційна семінар-зустріч для української молоді старше 18 років

TalentRoom powraca - sprawdź się w działaniu | Nowe terminy!
14.07.2022

TalentRoom powraca - sprawdź się w działaniu | Nowe terminy!

Nowe warsztaty z komunikacji!
4.07.2022

Nowe warsztaty z komunikacji!

Drugi odcinek z cyklu "W związku z pracą"
21.06.2022

Drugi odcinek z cyklu "W związku z pracą"

Projekt "Mama na Etacie" w nowej odsłonie!
9.06.2022

Projekt "Mama na Etacie" w nowej odsłonie!

Centrum Rozwoju Talentów zaprasza obywateli Ukrainy do skorzystania z doradztwa zawodowo-edukacyjnego w języku rosyjskim
30.05.2022

Centrum Rozwoju Talentów zaprasza obywateli Ukrainy do skorzystania z doradztwa zawodowo-edukacyjnego w języku rosyjskim

do góry