Rusza EDUMAPA - nasz nowy serwis o edukacji!

AktualnościBądź na bieżąco
15.03.2024 #Aktualności #Artykuły

Edumapa.com - odkryj edukacyjną mapę Trójmiasta i poznaj swoje preferencje!

Właśnie ruszył nasz nowy serwis internetowy dla mieszkańców Trójmiasta i powiatu gdańskiego, którzy poszukują informacji o działających w regionie placówkach oświatowych i dostępnych kierunkach kształcenia. Edumapa.com to nie tylko wyszukiwarka profili nauczania, to także źródło informacji o ścieżkach edukacyjnych, porady dla młodzieży i rodziców oraz testy preferencji zawodowych.

Poszukiwanie właściwej ścieżki kształcenia to często niełatwe zadanie. Zorientowanie się w bogatej ofercie edukacyjnej kilkudziesięciu szkół ponadpodstawowych działających na terenie całego Trójmiasta nie tylko wymaga czasu, umiejętności porównywania, ale i weryfikowania zdobytych informacji.

- Jestem przekonany, że w tym roku podejmowanie ważnych decyzji edukacyjnych będzie prostsze niż do tej pory - przekonuje Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. Przygotowany przez nas serwis internetowy w jednym miejscu gromadzi najważniejsze informacje o szkołach ponadpodstawowych oraz uczelniach wyższych działających w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i powiecie gdańskim. Dzięki temu łatwo możemy sprawdzić i co ważniejsze porównać różne oferty edukacyjne. Liczę, że z tego wygodnego narzędzia chętnie będą korzystać osoby młode, ich rodzice, jak i szkolni doradcy zawodowi - dodaje.

Edumapa.com to projekt, który wynika bezpośrednio z potrzeb osób, przed którymi są ważne wybory edukacyjne. Aby były one właściwe, konieczne jest przekazanie rzetelnych i kompleksowych informacji o ofercie szkół i uczelni. Tym właśnie jest Edumapa - kompleksowym i interaktywnym informatorem dostarczającym wiedzę, która wspomaga świadomość wyboru.

Szukasz szkoły ponadpodstawowej? Edumapa jest dla Ciebie!

W przypadku szkół ponadpodstawowych Edumapa.com pozwala na wyszukiwanie określonych kierunków kształcenia i placówek oświatowych oraz precyzyjne filtrowanie potrzeb edukacyjnych. Możliwe jest m.in. zawężenie poszukiwań do określonego typu szkoły (liceum, technikum, szkoła branżowa) lub wyszukiwanie kierunku kształcenia zawierającego konkretne rozszerzenia bądź język wykładowy. Selekcja możne obejmować też inne parametry, w tym: odpłatność za naukę, słowa kluczowe oraz, co szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnościami, dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.

Każdy z profili kształcenia jest dokładnie zaprezentowany. W przypadku kierunków oferowanych przez szkoły średnie można znaleźć m.in. informacje o ocenach z przedmiotów branych pod uwagę podczas rekrutacji, listę rozszerzeń oraz nauczanych języków obcych. Dane te uzupełniają wskazówki dotyczące dojazdu do szkoły z określonego miejsca zamieszkania. W przypadku kierunków oferowanych przez technika oraz szkoły branżowe dodatkowo można znaleźć pełen opis profilu, listę kwalifikacji zawodowych, jakie nabywa się po ukończeniu nauki, a także informacje o predyspozycjach/przeciwskazaniach do nauki czy o możliwościach zatrudnienia.

Uzupełnieniem informacji o ofercie edukacyjnej jest test zainteresowań oraz kalkulator punktów rekrutacyjnych. Pierwsze z rozwiązań umożliwia osobom młodym dobranie kierunków kształcenia do swoich pasji. Raport z wynikami otrzymanymi z testu, choć jest dokładny i wyczerpujący, można następnie wydrukować i dodatkowo omówić z doświadczonym ekspertem podczas indywidualnej konsultacji w Centrum Rozwoju Talentów. Z kolei kalkulator umożliwia dokładne wyliczenie punktów, jakie uczniowie mogą zdobyć w procesie rekrutacji. Obliczenia dokonywane są m.in. na podstawie wyniku z egzaminu ósmoklasisty oraz oceny ze świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej.

Myślisz o studiach? Edumapa to najlepszy wybór!

Nowy serwis to również ciekawa propozycja dla osób planujących dalszą naukę na studiach. Podobnie jak w przypadku szkół ponadpodstawowych Edumapa umożliwia precyzyjne wyszukiwanie kierunków kształcenia wg miasta, uczelni, języka wykładowego, odpłatności, bloków tematycznych, struktury studiów, trybu nauczania i słów kluczowych. Również w tym wypadku każdy z profili jest dokładnie opisany.

Przyszli studenci mają też do dyspozycji wieloaspektowy test preferencji zawodowych. Złożony z ponad 70 pytań kwestionariusz jest pomocny w określeniu drogi zawodowej najlepiej dopasowanej do indywidualnych predyspozycji. Podobnie jak w przypadku testu dla uczniów szkół ponadpodstawowych, także w tym przypadku wynik analizy jest dokładny i można go zapisać w wygodnym formacie .pdf, a następnie skonsultować z doświadczonym doradcą w Centrum Rozwoju Talentów.

Ścieżki edukacji - wybierz własną drogę do kariery

Ważną częścią serwisu są ścieżki edukacji, czyli praktyczna mapa możliwości kształcenia po szkole ponadpodstawowej. W przystępny sposób pokazuje ona, jak wygląda system edukacji w Polsce i jakie opcje nauczania otwierają się wraz z ukończeniem określonego typu szkoły. W tym miejscu dokładnie zaprezentowane są także szkoły policealne oraz Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe, dzięki którym można szybko zdobyć pożądane na rynku pracy umiejętności i uprawnienia bez konieczności ukończenia szkoły branżowej lub technikum.

Bądź na czasie. Edukacyjny blog

Osoby, które chcą być zawsze na czasie w tematach związanych z szeroko rozumianą edukacją i kształceniem ustawicznym lub po prostu szukają praktycznych porad, mogą korzystać z Edubloga. Teksty publikują tam doświadczeni specjaliści z Centrum Rozwoju Talentów, co gwarantuje to dużą dawkę solidnej i pewnej wiedzy. Już teraz można tam znaleźć artykuły odpowiadające m.in. na pytania: jak wybrać szkołę lub studia oraz czym w tej kwestii się kierować. To treści pomocne zarówno dla młodych osób, jak i ich rodziców czy opiekunów.

Celem Edumapy jest nie tylko dzielenie się wiedzą, dużo ważniejsze jest to, co za tym idzie - budowanie świadomości o różnorodnych możliwościach, z jakich można korzystać w kontekście edukacji i kariery zawodowej.

- Wiemy, że czasami jesteśmy - zarówno jako młode osoby, jak i dorośli, zamknięci na pewne schematy i nie dostrzegamy wielu innych opcji, które mogą okazać się równie dobrym, o ile nie lepszym wyborem. Życzymy wielu pozytywnych zaskoczeń podczas eksplorowania Edumapy - zachęca Kariona Chamier-Ciemińska, kierownik Centrum Rozwoju Talentów.

Edumapa.com - odkryj edukacyjną mapę Trójmiasta i poznaj swoje preferencje

Serwis oficjalnie zadebiutuje w sobotę, 16 marca podczas Gdańskich Targów Szkół Ponadpodstawowych na AMBEREXPO i będzie dostępny pod adresem www.edumapa.com. Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy planuje w przyszłości rozwijać platformę o nowe funkcjonalności.

Podobne wiadomości:

Spotkanie dla młodzieży: Offshore wind - czy warto wybrać ścieżkę zawodową w morskiej energetyce wiatrowej?
3.04.2024

Spotkanie dla młodzieży: Offshore wind - czy warto wybrać ścieżkę zawodową w morskiej energetyce wiatrowej?

Harmonogram naszych wydarzeń na marzec - sprawdź szczegóły!
1.03.2024

Harmonogram naszych wydarzeń na marzec - sprawdź szczegóły!

Tydzień Zawodowca 2023 w Centrum Rozwoju Talentów: Wykorzystaj energię swoich talentów!
13.03.2023

Tydzień Zawodowca 2023 w Centrum Rozwoju Talentów: Wykorzystaj energię swoich talentów!

Wybraliśmy "Ambasady Talentów". Relacja z uroczystości nadania tytułów.
11.01.2023

Wybraliśmy "Ambasady Talentów". Relacja z uroczystości nadania tytułów.

Oferta warsztatów dla uczniów na rok szkolny 2022/23 - zapraszamy!
22.08.2022

Oferta warsztatów dla uczniów na rok szkolny 2022/23 - zapraszamy!

Gdański Tydzień Zawodowca z Centrum Rozwoju Talentów
23.02.2022

Gdański Tydzień Zawodowca z Centrum Rozwoju Talentów

do góry