Dlaczego najlepsza szkoła to nie zawsze najlepszy wybór?

AktualnościBądź na bieżąco
26.04.2021 #Artykuły

Statystyki i rankingi szkół stanowią twarde źródło informacji dla kandydatów. Na ich podstawie możesz z łatwością porównać dostępne opcje i wykalkulować, która wydaje się najbardziej atrakcyjna. Prawda jest jednak taka, że to nie kalkulacje sprawią, że następne kilka lat twojego życia umożliwi ci zrealizowanie celów. Nie zapewnią ci też one dobrych wspomnień na lata. Co należy więc wziąć pod uwagę przy wyborze szkoły średniej?

Cele i wizja przyszłości

Na wybór szkoły spójrz w szerszym kontekście. Najlepsze w mieście licea ogólnokształcące mają zazwyczaj bardzo wysoko postawioną poprzeczkę. To dobra opcja, jeżeli zależy ci na dostaniu się na bardzo oblegany kierunek studiów (np. na medycynę), albo gdy planujesz studiować na prestiżowej uczelni w Polsce lub za granicą. W takim wypadku zapomnij o zasadzie „3 razy Z” (zakuć, zdać, zapomnieć) i poważnie podejdź do tematu pozyskiwania wiedzy, która na następnych etapach edukacji będzie ci bardzo potrzebna.

Możliwości

Jeżeli nie zależy ci na prestiżowych, wymagających kierunkach studiów, weź pod uwagę własne możliwości. Szkolny system oceniania preferuje uczniów skoncentrowanych, potrafiących szybko przyswajać wiedzę teoretyczną. Jeżeli nie należysz do tej grupy, nie oznacza to, że jesteś gorszy bądź mniej inteligentny, a jedynie, że twój sposób pozyskiwania informacji odbiega od oczekiwania konkretnej instytucji. Nie jest to powód do kompleksów. Weź jednak pod uwagę, że w szkole należącej do czołówki rankingu będziesz musiał poświęcić więcej czasu na samodzielną naukę lub korepetycje.

Priorytety

Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze. Jeżeli masz pasję, hobby, które chcesz w dalszym ciągu realizować, weź pod uwagę, ile czasu będzie ci to zajmowało i w jakim stopniu jesteś w stanie połączyć to z nauką. Na przykład, jeżeli uprawiasz sport i rozważasz zawodowstwo, z pewnością najlepszym wyborem będzie szkoła mistrzostwa sportowego. Istotne jest również to, ile czasu zajmą ci dojazdy z domu do szkoły, ze szkoły na treningi, zajęcia dodatkowe itp.

Kwestię czasu rozważ również, jeżeli zastanawiasz się nad nauką w technikum. W szkołach tego typu oprócz lekcji ogólnych będą obowiązywać cię także przedmioty zawodowe - zajęć jest więc o wiele więcej niż w liceum. Do tego dochodzą egzaminy na kwalifikacje (ich liczba zależy od zawodu), które trzeba zdać, aby zdobyć tytuł technika. Nauki jest zatem dużo, jednak po ukończeniu technikum zyskujesz zarówno zawód jak i praktyczne umiejętności, które mogą ci się przydać również jeżeli planujesz podjąć studia.

Co zrobić przed dokonaniem wyboru?

Sprecyzuj swoje plany długoterminowe

Najlepiej w takim wypadku sprawdza się wizualizacja. Możesz wykonać graficzną mapę swoich planów zawodowych lub rozpisać w formie grafów, jak wyobrażasz sobie swoje życie w okolicach trzydziestki. Warto temu tematowi poświęcić więcej czasu, zwłaszcza że może to znacząco ułatwić również wybór ścieżki kierunkowej (profilu klasy lub zawodu).

Ustal swoje wartości

Wartości to wszystko to, co jest dla ciebie w życiu ważne. Każdy człowiek ma swoją hierarchię wartości, którą kieruje się na co dzień. Czasami robi to świadomie, a czasem nie. Warto wiedzieć, co jest dla nas istotne i czym tak naprawdę kierujemy się w życiu. Odpowiedz sobie na pytanie, co jest dla ciebie kluczowe. Czy są to pieniądze? Sukces zawodowy? Rodzina? Przyjaciele? Czas wolny? Znalezienie odpowiedzi z pewnością ułatwi ci dokonanie świadomych wyborów życiowych.

Odkryj swoje mocne strony

Nie jest to łatwe zadanie. W naszym społeczeństwie częściej koncentrujemy się na tym, co należy poprawić, a nie na tym, co już dobrze działa. Nie zbudujesz jednak swojego potencjału patrząc ciągle na to, w czym jesteś gorszy i co ci nie wychodzi. Zadaj sobie (i osobom ze swojego otoczenia) pytanie, z czym sobie radzisz najlepiej. Podążaj za swoimi naturalnymi talentami i inwestuj w nie, bo dopiero wtedy będziesz mógł się w pełni realizować. Wybierz szkołę, która pomoże ci rozwinąć Twój potencjał.

Umów się na bezpłatne spotkanie z doradcą zawodowym w Centrum Rozwoju Talentów

Doradca zawodowy może pomóc ci w opracowaniu planów długoterminowych, określić potencjał, ustalić mocne strony i wartości, dzięki czemu dużo łatwiej będzie ci dokonać ostatecznego wyboru szkoły. Nasi specjaliści korzystają z wieloletniego doświadczenia w indywidualnej pracy z klientem, testów wspomagających diagnozę potencjału, różnorodnych metod, m.in. coachingowych (umiejętne zadawanie pytań, dzięki którym łatwiej będzie Ci samodzielnie wyciągnąć wnioski i uzmysłowić sobie istotne kwestie). Aby skorzystać z naszej oferty, umów się na spotkanie z doradcą poprzez kalendarz na naszej stronie internetowej, zadzwoń lub wyślij do nas mail.

Informator zawodowy

Centrum Rozwoju Talentów, wiedząc jak ważne jest świadome zaprojektowanie przyszłej kariery edukacyjnej, postanowiło wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom, tworząc interaktywny informator zawodowy. Narzędzie, dostępne na stronie internetowej Centrum, pozwala na wyszukiwanie informacji dotyczących szkół i uczelni wyższych. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich filtrów masz możliwość wyszukania indywidualnie dobranych informacji. Dzięki temu wybór nowej szkoły czy uczelnie staje się łatwiejszy. Informator, docelowo jest przeznaczony dla uczniów stających przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, a także dla maturzystów, chcących kształcić się dalej na uczelniach wyższych. Niemniej, w praktyce, z informatora może skorzystać każda osoba szukająca informacji dotyczących gdańskich szkół i trójmiejskich uczelni.

/Justyna Wróbel/

do góry