Psycholog pomoże bezrobotnym wrócić na rynek pracy

10.05.2023 #Aktualności #Artykuły

W Gdańskim Urzędzie Pracy osoby bezrobotne dotknięte kryzysem utrudniającym im powrót na rynek pracy mogą teraz korzystać ze wsparcia psychologa.

Podczas indywidualnych spotkań doświadczony ekspert nie tylko pomoże zdiagnozować źródło trudności, wypalenia zawodowego czy depresji, ale i opracuje ścieżkę dalszego postępowania, dzięki której łatwiej będzie powrócić do równowagi psychicznej oraz aktywności zawodowej.

Utrata zatrudnienia, a co za tym idzie środków finansowych do codziennego funkcjonowania, należy do najbardziej stresujących doświadczeń. Sytuację tą dodatkowo pogarsza lęk związany z niepewnym "jutrem" oraz wszechogarniające poczucie bezsilności i osamotnienia. Niestety u osób bezrobotnych często prowadzi to do wystąpienia poważnych załamań nerwowych, depresji oraz różnego rodzaju uzależnień. Trudności te są na tyle poważne, że skutecznie uniemożliwiają powrót na rynek pracy.

- Sytuacje życiowe naszych klientów są naprawdę bardzo różne i przekonujemy się o tym prawie każdego dnia - tłumaczy Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. Wielu bezrobotnych zwyczajnie nie potrafi poradzić sobie z nagłymi zmianami, jakie zachodzą w ich życiu zawodowym, a w szczególności z nagłą oraz niespodziewaną utratą pracy. W niektórych przypadkach prowadzi to do poważnych kryzysów psychicznych i w konsekwencji do wykluczenia z rynku pracy. - dodaje.

W Gdańskim Urzędzie Pracy osoby mierzące się z pierwszymi objawami depresji, wypaleniem zawodowym lub innym kryzysem mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Spotkania z psychologiem odbywają się w każdy wtorek między godziną 8 a 14 w naszym Centrum. Podczas jednej, dwóch lub maksymalnie trzech sesji terapeutycznych, w bezpiecznej i gwarantującej anonimowość atmosferze, doświadczony specjalista dokona oceny stanu zdrowia psychicznego, a także opracuję listę zaleceń dotyczących dalszego postępowania z ewentualnym wskazaniem konkretnych zewnętrznych instytucji pomocowych.

Gabinet psychologa został specjalnie przygotowany w Centrum rozwoju Talentów.

Udział w takim spotkaniu może wziąć każdy bezrobotny, który wyrazi chęć spotkania z psychologiem oraz otrzyma zaproszenie od swojego doradcy klienta w urzędzie. Jednak co do zasady w pierwszej kolejności kierowane będą osoby zdradzające objawy depresji, uzależnienia lub innych problemów natury psychicznej uniemożliwiających powrót do aktywności zawodowej.

O tym, że z takiego wsparcia warto korzystać, przekonują pracownicy Gdańskiego Urzędu Pracy.

- Nie powinniśmy się bać otwarcie mówić o naszym zdrowiu psychicznym, zwłaszcza gdy czujemy i widzimy, że piętrzące się problemy mają coraz większy wpływ na to, jak funkcjonujemy. Pamiętajmy, bez przezwyciężenia trudności w sferze mentalnej, poszukiwanie zatrudnienia i świadome budowanie ścieżki kariery nie może być w pełni skuteczne - przekonuje dyrektor Budnik.

Wsparcie psychologiczne dla klientów urzędu pracy po raz pierwszy zostało uruchomione już w 2016 r. Z usług traumatologa korzystało wówczas wielu bezrobotnych. Wskutek epidemii COVID-19 pomoc ta musiała jednak zostać zawieszona.

Podobne wiadomości:

Jobmapa dostała skrzydeł! Serwis internetowy z Gdańska zwyciężył w konkursie na najlepszy projekt IT
26.04.2023

Jobmapa dostała skrzydeł! Serwis internetowy z Gdańska zwyciężył w konkursie na najlepszy projekt IT

Nowy projekt Gdańskiego Urzędu Pracy: Start-UP. Zamień pomysł w biznes!
17.08.2022

Nowy projekt Gdańskiego Urzędu Pracy: Start-UP. Zamień pomysł w biznes!

do góry