Poznaj się z branżą przyszłości - co warto wiedzieć!

12.12.2019 #Artykuły

Dynamika zmian zachodzących w każdej sferze życia, wpływa na ciągłą potrzebę odkrywania oraz tworzenia nowych, lepszych możliwości i rozwiązań. Według World Economic Forum 65% uczniów szkół podstawowych będzie pracowało w zawodzie, o którego istnieniu jeszcze nie wiemy. Jest wiele prognoz i spekulacji dotyczących tego, jak zmieni się rynek pracy. Możemy przewidzieć, które branże będą najbardziej rozwojowe. To właśnie one - już teraz - kreują nowe potrzeby kompetencyjne, a tym samym stanowiska pracy.

Centrum Rozwoju Talentów w ostatnim czasie przygotowało cykl Poznaj się z branżą przyszłości. Odbyły się cztery spotkania warsztatowe dla uczniów szkół średnich. Każde zorganizowaliśmy we współpracy z firmą z danego sektora. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się szczegółów od osób najlepiej zorientowanych, bo zajmujących się tą tematyką na co dzień.

Jakie branże wzięliśmy na celownik?

IT

To branża, która nieustannie się rozwija i jej zapotrzebowanie na specjalistów jest bardzo duże - są to zarówno stanowiska techniczne, jak i nietechniczne. Cały czas poszukuję się przede wszystkim programistów, developerów i administratorów, ale spektrum możliwości jest bardzo szerokie. To m.in. testerzy, specjaliści help-desk z językami obcymi czy po prostu project managerowie. Dużą popularnością cieszą się stanowiska związane z tworzeniem wirtualnej rzeczywistości, w tym gier komputerowych oraz te z dziedziny sztucznej inteligencji i tzw. machine learning - uczenia maszynowego.

Mimo, że w branży liczą się konkretne umiejętności i wiedza poparta certyfikatami, nie należy zapominać, że nie istnieje ona sama dla siebie. Jest wiele firm, które sprzedają swoje produkty i usługi. Od tego, jak skomunikują się ze swoim klientem, zależy ich sukces. Dlatego trzeba podkreślić, że istotne są również inne kompetencje -  w tym miękkie. Zaczynając od osób - humanistów, którzy tworzą instrukcje obsługi do urządzeń czy programów, po całą warstwę pracowników nietechnicznych zajmujących się sprzedażą, marketingiem, hr czy wcześniej już wspomnianym zarządzaniem projektami.

O specyfice pracy, zawodach oraz zarobkach w branży IT podczas spotkania opowiedział Kamil Kubiak z firmy UTC Fire & Security Polska. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, jak wygląda dzień z życia programisty oraz przy pomocy jakich pozapłacowych benefitów firmy kuszą najlepszych specjalistów.

Branża kosmiczna

To jedna z branż, która w Polsce rozwija się dopiero od kilku lat. Programy tworzone są przez Polską i Europejską Agencję Kosmiczną - dzięki której firmy mają możliwość uczestniczenia w wielu międzynarodowych projektach. Należy pamiętać, że takie przedsięwzięcia planowane są na wiele lat, a ich efekty nie zawsze okazują się być powodzeniem. Sektor kosmiczny to nie tylko - zgodnie z wyobrażeniami - rakiety i międzyplanetarne misje. W Polsce najwięcej firm jako główny obszar swojej działalności wskazuje wykorzystanie danych satelitarnych i baz danych, oprogramowania kosmiczne: naziemne i pokładowe, elektronika, automatyka, robotyka i systemy sterowania.

Podczas spotkania o branży opowiedział nam Wojciech Leonowicz z firmy Blue Dot Solutions. Podkreślał, że wiele zawodów dotyczących sektora, będzie wiązało się z dużą eksploracją przestrzeni kosmicznej przez człowieka.  Jednym z takich zawodów przyszłości będzie np. „kosmiczny śmieciarz”, czyli zbieracz wszystkiego, co zostało wysłane na orbitę i nie pełni już żadnej przydatnej funkcji.

W ostatnich latach w trójmieście otwarto międzywydziałowy kierunek studiów przygotowujący do pracy w tym sektorze - Technologie kosmiczne i satelitarne. Proponuje on dwie specjalizacje: Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz Technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej. (więcej informacji o kierunku znajdziesz w naszym informatorze zawodowym)

Branża aeronautyczna

To pojęcie, które na pierwszy rzut oka dla wielu brzmi dość zagadkowo. Jednak aeronautyka to nic innego, jak wszystkie zagadnienia związane z lotnictwem. Zgodnie z założeniami specjalistów w ciągu najbliższych dwudziestu lat liczba pasażerów samolotów zwiększy się dwukrotnie, a to tylko część usług związanych z transportem i logistyką branży.

Przemysł lotniczy to kilka ważnych gałęzi, m.in. transport, handel czy przemysł produkcyjny. W Polsce znajduje się wiele zakładów - z krajowym i zagranicznym kapitałem -  wytwarzających i serwisujących części do samolotów (więcej informacji na stronie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu). Dodatkowo, prowadzone są ośrodki naukowo-badawcze, dzięki którym polscy specjaliści mają możliwość brania udziału w międzynarodowych projektach.

Biorąc pod uwagę szeroki zakres funkcji związanych z branżą aeronautyczną, istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników wielu specjalności. Zaczynając od tych najbardziej widocznych dla pasażera - załogi pokładowej i obsługi naziemnej, po wysoko wyspecjalizowaną kadrę techniczną i naukową. W gałęzi związanej z produkcją poszukuje się przede wszystkim absolwentów kierunków technicznych, takich jak automatyka i robotyka czy mechatronika i budowa maszyn.

Cała logistyka związana z prawidłowym funkcjonowanie lotnictwa transportowego, wiąże się z zapotrzebowaniem na różnego rodzaju specjalistów. Z jednym z nich szerzej zapoznali nas pracownicy firmy Lufthansa Systems Poland. Spotkanie „Poznaj się z branżą przyszłości” składało się z dwóch części - teoretycznej i warsztatowej. W części praktycznej uczniowie mieli możliwość pracy z mapami lotniczymi. Prowadzący wielokrotnie podkreślali, jak istotna rola spoczywa na osobie odpowiedzialnej za ich tworzenie. Dużym zdziwieniem był fakt, że produkowane są ogromne ilości map kartograficznych w wersji papierowej. Lufthansa Systems często wysyła kilka ton papieru do swoich klientów. Piloci podczas lotu właśnie z takiej wersji korzystają.  Co więcej, każda mapa może być wykorzystana tylko raz!

Finanse

To sektor, który nieustanie znajduje się w raportach mówiących o zawodach przyszłości. W związku ze zmechanizowaniem wielu procesów, powstaje wiele nowych stanowisk, które wymagają od pracowników nowych kompetencji. Zmiany w tym zakresie są bardzo dynamiczne. W przypadku np. księgowych czy agentów ubezpieczeniowych istnieje duże prawdopodobieństwo automatyzacji. Dlatego pracownicy, którzy chcą związać swoją przyszłość z finansami muszą cechować się dużą elastycznością, inteligencją emocjonalną, a także umiejętnością skutecznej komunikacji międzykulturowej w obrębie wielu zawodów.  Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że ciągłe zmiany oraz rosnąca konkurencja, wymagają dużej odporności na stres i umiejętności pracy pod presją czasu.

Najczęściej poszukiwani pracownicy to analitycy rynkowi, ryzyka i AML (analityk ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy) oraz Transition Managerowie - czyli liderzy projektów odpowiedzialni za projekty tranzycyjne.

O branży opowiedzieli na pracownicy firmy State Street. Jest to jeden z największych światowych dostawców usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych. Zwracali uwagę na pożądane kompetencje, które warto szlifować oraz na bardzo istotną rolę języków obcych - w szczególności angielskiego.

Kompetencje przyszłości

Mówiąc o branżach czy zawodach przyszłości, trzeba podkreślić, że kluczem do sukcesu są odpowiednie kompetencje - takie, które zawsze będą "w cenie". Coraz więcej ekspertów wskazuje na istotną w tym zakresie rolę kompetencji miękkich. To one nie będą mogły w znacznej mierze ulec zautomatyzowaniu. Kreatywność, negocjacje, umiejętność współpracy, umiejętności z obszaru nauk ścisłych, umiejętność dzielenia się wiedzą, design thinking, krytyczne myślenie, umiejętności cyfrowe, nastawienie na rozwiązanie problemów, zdolność aktywnego uczenia się - to według raportu Pracownik przyszłości coś, na co trzeba stawiać! (Raport "Pracownik przyszłości")

Kolaż zdjęć z wydarzeń

Chcesz poznać swoje mocne strony i predyspozycje i na ich podstawie zaprojektować swoją ścieżkę kariery? Umów się z doradcą za pomocą kalendarza wizyt na naszej stronie.

/Monika Artowska-Janowska/

do góry