Czy humanista może być dobrym programistą?

11.09.2018 #Artykuły #Warsztaty

Od dłuższego czasu obserwuje się znaczny wzrost zapotrzebowania na pracowników posiadających techniczne, a w szczególności informatyczne wykształcenie. Coraz więcej osób decyduje się na dokonanie zmiany w swojej karierze zawodowej, wiążące się z przebranżowieniem. Myślisz o zmianie pracy albo zawodu? Chcesz być programistą? Interesuje Cię jakie są kluczowe kompetencje dla pracownika branży IT? Czy warto się przekwalifikować? Jak naprawdę wygląda ta branża? 

Centrum Rozwoju Talentów obala mity na temat roli matematyki w programowaniu oraz podpowiada jakie predyspozycje trzeba mieć, aby zacząć naukę kodowania. Przy współpracy z Katarzyną Gajewską z CodersLab powstał krótki artykuł, odpowiadający na najważniejsze pytania z tego zakresu.

Czym właściwie jest jest kodowanie?

Umiejętności programistyczne to bardzo szerokie pojęcie. Jest niewielu programistów którzy znaliby wszystkie języki programowania i we wszystkich byliby równie dobrzy. Innych umiejętności wymaga programowanie webowe – związane z rozwojem stron internetowych i aplikacji, na frontendzie, innych na backendzie. A przecież istnieje jeszcze wiele innych rodzajów programowania. Warto zorientować się z czym związane są poszczególne programistyczne zawodowe ścieżki.  Frontend, związany z wizualną oprawą wszelkich stron, to część z którą styka się w pierwszej kolejności użytkownik strony. Frontend korzysta także z najszybciej rozwijających się technologii i języków programowania. Dlatego, aby zostać cenionym frontendowcem tak ważne są chęć stałego rozwoju i zmysł estetyczny. Backend to mózg aplikacji, przetwarza pobrane przez frontend dane, tu dokonują się najbardziej skomplikowane obliczenia i relacje z serwerem.

Po co uczyć się kodowania?

Polska stała się doskonałym miejsce do outsourcingu programistycznych projektów dla Zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych z kilku powodów. Wciąż jest u nas taniej, posługujemy się językiem angielskim na bardzo dobrym poziomie w porównaniu do innych nieanglojęzycznych krajów, pracujemy w podobnej strefie czasowej, a także mamy jeszcze jedną cechę, która sprawia, że Polacy są znakomitymi programistami – kochamy kombinować. Kombinowanie, poszukiwanie nowych rozwiązań, sprytne próby pójścia na skróty jest bardzo przydatne w informatyce do rozwiązywania licznych problemów.

To wszystko sprawia, że jest w Polsce coraz więcej pracy dla programistów, obecnie 50 tys. miejsc pracy szuka pracownika! Coraz więcej zagranicznych korporacji otwiera u nas swoje oddziały, a także powstaje wiele softwarehousów czy innych firm, dostarczających technologiczne rozwiązania dla polskiego i zagranicznego rynku. O znalezienie pracy nie trudno, a dalszy rozwój kariery zależy jedynie od naszych zawodowych decyzji i poszerzania kwalifikacji. Przy ambitnym podejściu do sprawy pierwszy awans możemy uzyskać już po kilku miesiącach.

Dlaczego kodowanie jest ważne?

Według wielu prognoz szereg zawodów zniknie z rynku pracy. Kierowcy, księgowi, pracownicy call center czy urzędnicy bankowi powinni zachować czujność. Jest duże prawdopodobieństwo, że zastąpią ich roboty. Nie ma  jednak wątpliwości co do zawodu programisty. Już teraz w Polsce brakuje ok. 50 tys. fachowców, podobnie jest w całej Europie. Skoro tak wiele zawodów zostanie zautomatyzowanych, ktoś będzie musiał te  automaty programować, nadzorować i rozwijać.

Razem z CodersLab przygotowaliśmy spotkanie pt.: „Czy humanista może zostać programistą?”, które odbędzie się 13 września w Centrum Rozwoju Talentów. 

do góry