Gdański Urząd Pracy z tytułem "Lidera Aktywizacji Osób Młodych"

08 Grudzień 2017
 

Fundacja Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM rozstrzygnęła pierwszą edycję konkursu – Lider Aktywizacji Osób Młodych. W plebiscycie wybrane zostały instytucje, które najskuteczniej pomagają młodym osobom stawiać pierwsze kroki na rynku pracy. Wśród najlepszych znalazł się Gdański Urząd Pracy – inicjator Młodzieżowej Krainy Talentów działającej przy Centrum Rozwoju Talentów, który dodatkowo wyróżniony został Nagrodą Młodej Publiczności.

7 grudnia w trakcie uroczystej gali w warszawskim Business Center Club Gdański Urząd Pracy odebrał dwa wyjątkowe wyróżnienia. Tytuł Lidera Aktywizacji Osób Młodych nadawany przez warszawską Fundację Promocji Inicjatyw Społecznych Polprom w tym roku przyznano aż jedenastu podmiotom. Wśród laureatów, poza Gdańskiem znalazło się także dziesięć innych urzędów pracy oraz jedna agencja doradztwa zawodowego. Ale tylko do Gdańska powędrowało drugie wyróżnienie, jakim była Nagroda młodej publiczności. O przyznaniu tej szczególnej wygranej zadecydowało jednak nie jury ekspertów, a internauci biorący udział w specjalnym plebiscycie zorganizowanym w mediach społecznościowych. W zaciętej rywalizacji Młodzieżowa Kraina Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy była bezkonkurencyjna i pokonała aż dziesięciu innych konkurentów.

O tym, które z instytucji znalazły się wśród najlepszych decydowały m.in. przyjazne zasady obsługi młodego klienta, różnorodność działań ukierunkowanych na wzrost skuteczności wsparcia osób młodych na rynku pracy oraz orientacja projektów na rozwój kompetencji ich beneficjentów. Ważne były również działania promocyjne kształtujące pozytywny wizerunek rynku pracy w oczach młodzieży oraz nastawienie na współpracę projektodawców z innymi podmiotami sektora edukacji, biznesu czy administracji publicznej w celu zwiększenia skuteczności podejmowanych działań.
Analizując działalność GUP, jury konkursu  pod ocenę wzięło trzy nowatorskie pomysły. Pierwszy z nich dotyczył Centrum Rozwoju Talentów czyli pierwszego w kraju profesjonalnego ośrodka diagnozującego mocne strony i predyspozycje zawodowe uczniów gdańskich szkół i uczelni wyższych. Drugim projektem zgłoszonym do konkursu był Dublet, projekt pozwalający osobom do 30. roku życia najpierw zdobyć niezbędne doświadczenie zawodowe w trakcie płatnego stażu, a następnie podjąć zatrudnienie przez okres co najmniej 2 lat. Ostatnie z działań związane było z tegorocznymi Metropolitalnymi Targami Pracy i specjalną strefa gamifikacji, gdzie osoby młode mogły swobodnie poruszać się po świecie naukowych eksperymentów, spektakularnych pokazów, a także z bliska podejrzeć jak funkcjonuje nowoczesny świat technologii IT.

Obie nagrody trafiły jednak do Gdańskiego Urzędu Pracy za jedną ze zgłoszonych inicjatyw, Młodzieżowa Krainę Talentów. Ta innowacyjna przestrzeń adresowana do młodych mieszkańców Gdańska, mieszcząca się w kompleksie biznesowym Olivia Business Centre zachwyciła jury swoim nieszablonowym i mało „urzędniczym” charakterem. To właśnie w niej na pomoc wyspecjalizowanej załogi będącej mieszanką wieloletniego doświadczenia i młodości mogą liczyć gdańscy pedagodzy, uczniowie, a także ich rodzice. To instytucja ważna także  z innego względu, powstała bowiem dzięki ścisłej współpracy Gdańskiego Urzędu Pracy z Miastem Gdańsk oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku.

- Otrzymane nagrody i tytułu lidera aktywizacji to dla mnie niezwykle miła niespodzianka - przyznaje Roland Budnik. - Nie jest tajemnicą, że jako społeczeństwo borykamy się z trudnościami o charakterze demograficznym, dlatego tak ważne jest umiejętne wspieranie osób młodych w podejmowaniu trafnych decyzji zawodowych i stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Tym bardziej cieszy mnie decyzja jury Fundacji, to potwierdzenie, że urząd pracy idzie w dobry kierunku i potrafi skutecznie wspierać osoby młode - dodaje.
Zwieńczeniem gali konkursu była specjalna debata, w której udział wzięli przedstawiciele urzędów pracy, agencji zatrudnienia oraz kieleckiego hufca pracy. W trakcie dyskusji poruszono zagadnienia bezpośrednio związane z nagrodzonymi przedsięwzięciami, w tym Młodzieżowa Krainą Talentów. Przybliżono słuchaczom debaty zasady ich funkcjonowania, źródła finansowania, a także cele na najbliższe lata.

/LM/

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H